Přerušovaný půst je druh diety, která se pomalu stala nejoblíbenějším trendem zdraví a fitness po celém světě. Může vám pomoci zhubnout, zlepšit celkové zdraví a zjednodušit každodenní životní styl. Některé studie dokonce ukazují, že na přerušovaný půst lze pohlížet jako na jakýsi pramen mládí. Není překvapením, že vzhledem k jeho popularitě se postupem času objevilo mnoho různých metod přerušovaného půstu. Přerušovaný půst však není pro každého. Přeci jen jde o vyhýbání se jídlu po stanovenou dobu. Provedeme vás 6 nejpopulárnějšími způsoby přerušovaného půstu, abyste se mohli informovaně rozhodnout sami.

Přerušovaný půst je moderní a starodávný stravovací zvyk zároveň

Přerušovaný půst 6 Populární metody přerušovaného půstu Hladovění může být také zdravé

Co přesně je přerušovaný půst?

Na rozdíl od mnoha populárních diet je přerušovaný půst běžnou praxí v celé lidské evoluci. Dříve lovci a sběrači neměli k dispozici žádné supermarkety ani ledničky. Výsledkem bylo, že si lidé zvykli na to, že mohou být delší dobu bez jídla.

Ve skutečnosti je půst přirozenější než jíst 3, 4 nebo dokonce více jídel denně.

Přerušovaný půst vám neříká, jaká jídla byste měli jíst, ale říká vám, kdy byste je měli jíst. V tomto ohledu nejde o dietu v konvenčním smyslu, ale přesněji o stravovací chování. Samozřejmě to neznamená, že můžete jíst nezdravé jídlo a doufat, že během toho zhubnete. Zdravé jídlo je stále nutností.

Během půstu můžete pít vodu, čaj, kávu a další nekalorické nápoje. Mátový čaj může být na začátku obzvláště užitečný, protože máta je velmi účinná při potlačení chuti k jídlu.

Mátový čaj chutná a příjemně voní a potlačuje chuť k jídlu

Přerušovaný půst 6 oblíbených metod přerušovaného půstu Mátový čaj zdravý a prospěšný

Samozřejmě ani zde se neobejdete bez sportu. Jako u všech stravovacích návyků, správné cvičení vám pomůže rychleji zhubnout a dokonce i nabrat svaly. K dokonalému tělu stačí 3 až 4 intenzivní silová cvičení týdně nebo 10 minut denně.

Cvičení je stále velmi důležité

Přerušovaný půst 6 Oblíbené metody přerušovaného půstu Cvičení a pohyb při půstu

Pokud stále hledáte inspiraci, pak nezbývá než se podívat na některé hollywoodské celebrity a jejich stravovací návyky. Například Hugh Jackman, Kourtney Kardashian a Nicole Kidman rádi vynechávají večeři. Chris Hemsworth, Halle Berry a Terry Crews začínají den bez snídaně, zatímco Benedict Cumberbatch a Jennifer Lopez hladoví dva dny v týdnu.

Nepřejídejte se jen proto, že můžete

Přerušovaný půst 6 Oblíbené metody přerušovaného půstu Nepřejídejte se

Pokud máte chuť, dejte si raději salát

Přerušovaný půst 6 oblíbených metod přerušovaného půstu zdravý salát barevný a výživný

Těchto 40 celebrit cvičí přerušovaný půst

Přerušovaný půst 6 Populární metody přerušovaného půstu Slavné hvězdy, které se postí

Přerušovaný půst metodou 14/10 (ženy) nebo 16/8 (muži)

Pomocí této metody postíte 14 až 16 hodin denně a omezíte své denní „stravovací okno“ na 8 až 10 hodin. Můžete zde snadno přeskočit snídani a po večeři už nic nejíst nebo si dopřát snídani, ale večeři si odpustit. Pokud například dokončíte poslední jídlo ve 20:00 a pak nebudete jíst do 12:00 následujícího dne, technicky se postíte o 16 hodin mezi jídly. Koneckonců, když spíte, necítíte hlad.

Přerušovaný půst podle metody 5: 2

Metoda 5: 2 obvykle zahrnuje stravování 5 dní v týdnu, zatímco příjem kalorií je dva dny přísně omezen. Ve dnech půstu se doporučuje, aby ženy konzumovaly 500 kalorií a muži 600 kalorií. Například můžete jíst normálně každý den kromě soboty a neděle, kdy máte dvě malá jídla.

Přerušovaný půst metodou Eat-Stop-Eat

Eat-Stop-Eat zahrnuje 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně. V jeden den můžete například postit od oběda do druhého. Problém této metody spočívá v tom, že pro mnoho lidí to může být docela obtížné, protože to vyžaduje vážnou sebekázeň.

Některé metody vyžadují mnohem více motivace a disciplíny než jiné

Přerušovaný půst 6 Oblíbených metod přerušovaného půstu Hladovět a zdravě hubnout

Alternativní způsob půstu

Střídavý den jednoduše znamená půst každý druhý den. Existují různé verze. Některé umožňují během půstu kolem 500 kalorií, zatímco jiné vyžadují 24hodinový půst, což může být opět docela extrém. S touto metodou budete chodit spát velmi hladově několikrát týdně, což není příliš pohodlné a pravděpodobně nebude dlouhodobě udržitelné.

Přerušovaný půst pomocí metody bojovníka

Warriorova metoda spočívá v tom, že si během dne pochutnáte na malém množství syrového ovoce a zeleniny a večer si dáte velké jídlo. Tento přerušovaný půst velmi připomíná paleo dietu, ve které převládají nezpracované potraviny.

Paleo dieta – jezte jako v době kamenné

Přerušovaný půst 6 populárních metod přerušovaného půstu paleo dieta jako primitivní člověk

Spontánní vynechávání jídel

Lidské tělo je dobře vybaveno na dlouhé období hladovění. Abyste mohli využívat některé jeho výhody, nemusíte se nutně řídit strukturovaným přerušovaným půstním plánem. Jednoduše můžete čas od času vynechat jídla, když nemáte hlad, nebo když nemáte čas vařit.

Přerušovaný půst má vedlejší účinky

Pokud jste obecně zdraví a dobře najedení, je zcela bezpečné chvíli nejíst. Hlad je hlavním vedlejším účinkem přerušovaného půstu, který může za několik dní odeznít. Koneckonců může vašemu tělu nějakou dobu trvat, než si na novou dietu zvykne. Pokud však máte nějaké onemocnění, rozhodně stojí za to se před zahájením půstu poradit se svým lékařem. To je zvláště důležité, když jste pod cukrovka, Máte hypertyreózu, amenoreu, máte nízký krevní tlak, jste těhotná nebo kojíte.

Vždy se předem poraďte se svým lékařem

Přerušovaný půst Zeptejte se svého lékaře na 6 oblíbených metod přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může být velmi účinným způsobem, jak zhubnout a zlepšit své zdraví. To však platí pouze v případě, že zůstanete motivovaní, budete jíst zdravě, pravidelně cvičit a starat se o své zdraví spát Postarat se o.

Naplánujte si jídlo předem

Přerušovaný půst 6 Populárních metod přerušovaného půstu Plánujte saláty na každý den

Drůbež a ryby mají relativně málo kalorií a můžete si je v klidu vychutnat

Přerušovaný půst 6 oblíbených metod přerušovaného půstu ryby s okurkovým salátem čerstvé zdravé

Přerušovaný půst 6 oblíbených metod přerušovaného půstu kuře se zeleninou barevné jídlo

Přirozené a zdravé omezení

Přerušovaný půst 6 Populární metody přerušovaného půstu Vždy sledujte hodiny