Fazole tonka, chuť a vůně

Slyšeli jste o fazolích tonka? Ve skutečnosti se nejedná o zeleninu, jak naznačuje název, ale o exotické koření, které se v poslední době stalo skutečnou trendovou přísadou – zejména ve hvězdných kuchyních. Jaké jsou ale přínosy fazole tonka pro naše zdraví a proč je často označována jako nebezpečná? Vše o jejich účincích a vlastnostech se dozvíte v tomto článku!

Použití fazole tonka v kuchyni – skutečná chuťová exploze

Fazole Tonga použití a přísady

Tonkabone dřevo Cumaru

Strom tonka ze dřeva Cumaru

Fazole tonka s vysokým obsahem kumarinu

Fazole tonka (také známé jako fazole tonka, fazole tonka nebo fazole tongo) je název pro sušená semena plodů stromu tonka, který původně pochází z tropických deštných pralesů v Jižní Americe. Jeho dřevo se nazývá „Cumaru“ nebo „brazilský teak“ a je obzvláště kvalitní. „Fazole“, které tento název získaly kvůli svému vzhledu, na první pohled nevypadají nijak zvláštně, ale mají mnoho vlastností, díky nimž je již nějakou dobu jedním z nejoblíbenějších koření ve vysoké kuchyni. Malá semínka kombinují chuť vanilky, sena a rumové vůně s jemnou vůní skořice – jedinečnou rozmanitostí chutí, díky kterým jsou prostě neodolatelné! V gurmánské kuchyni se přidávají jako koření do všech druhů jídel – od dezertů, jako je čokoládová pěna, pudinky a zmrzlina, přes likéry a koktejly, až po různá hlavní jídla, jako je zvěřinové ragú, gulash nebo dušené maso. Díky nezapomenutelné vůni a intenzivní chuti jsou fazole ideální pro experimentování v kuchyni, ale měli byste je používat co nejšetrněji – příčiny zjistíte níže.

Tonka bean efekt a aplikace

Kumarin s fazolovým efektem Tonka

Balení fazolí Tonga

Připravte si sladkosti s fazolemi tonka

Fazole tonka Fazole Tonga Ingredience a efekty

Tonka bean efekt dezert panna cotta

Tonka fazole dřevo coumaru zdravé recepty krupicový dezert

Fazole tonka se nepoužívá jen v kuchyni, ale také v mnoha dalších oblastech – například v kosmetickém průmyslu. Jelikož fazole obsahují silice, používají se jako přísada do parfémů (zejména pánských vůní) nebo do aromaterapie, kde se používají ke zmírnění stresu. Malé množství se také používá k aromatizaci tabáku do dýmek a cigaret. Fazole se používají také v přírodní medicíně – jako lék na nevolnost, kašel a astma. Obecně mají semena harmonizující, relaxační a dokonce mírně erotický účinek. Přesto na to člověk vždy slyší varování, a to souvisí hlavně s hlavní složkou kumarinem. Kumarin je považován za zvláště zdraví škodlivý, protože má vliv na psychiku, který je podobný účinku drogy. Proto se dokonce věří, že může způsobit rakovinu, i když to dosud nebylo vědecky prokázáno. Z tohoto důvodu je prodej a používání fazolí tonka v potravinách ve velkých částech Evropy omezeno a ve Spojených státech dokonce zakázáno. Jsou ale všechny tyto obavy oprávněné a měl by se člověk úplně zdržet konzumace fazolí tonka? Pokračujte v čtení, abyste zjistili odpověď!

Je spotřeba fazole Tonka zdraví škodlivá??

Tonka bean efekt a aplikace

Tonka bean efekt recepty dezerty

fazole tonka recepty hlavní jídla maso

tonka fazolová dezertní zmrzlina

Tonka bean efekt recepty koktejly

Upečte kreativní nápady s fazolemi tonka

Fazole tonka jsou ve skutečnosti škodlivé, ale pouze ve velkém množství! Mohlo by být spotřebováno maximálně 0,1 mg kumarinu na tělesnou hmotnost. Z tohoto důvodu jsou na německém trhu kvašené fazole tonka, jejichž obsah kumarinu je uměle snížen na povolenou úroveň. Takže i když fazole používáte jako koření každý den, nemáte se čeho obávat. Na vaření s ním platí pouze jedno zlaté pravidlo – pracujte pouze s malým množstvím. Semena mají každopádně velmi intenzivní chuť a „kulinářské divy“ byste mohli dělat pouhým šetrným používáním. Nakonec vám nabízíme nádherný recept na jahodový džem s fazolemi tonka, který byste rozhodně měli vyzkoušet!

Vaření s fazolemi Tonga: Recept na jahodový džem

Jahodový džem z fazolí Tonga

Fazole tonka je zdraví škodlivá

Lahodné recepty s fazolovým tonkem

Na 3 sklenice potřebujete následující přísady:

  • 750 g jahod
  • půl citronu
  • 75 fazole tonka
  • 250 g konzervovaného cukru

Jahody nejprve omyjte vlažnou vodou, očistěte a nakrájejte na kostky. Vymačkejte citron a do velkého kastrůlku vložte šťávu spolu s jahodami nakrájenými na kostičky, konzervantským cukrem a najemno nastrouhaným fazolem tonka. Ovoce rozmačkejte bramborovou paličkou a vše vařte za stálého míchání se střední rukojetí asi 3-4 minuty. Sundejte hrnec ze sporáku a počkejte, až džem ztuhne. Poté je naplňte do 3 sklenic se šroubovacím uzávěrem a dejte je na 5 minut na víko. Hotový jahodový džem vydrží 3 měsíce.