Ať už na vlastní terase nebo na zahradě, výsadba macešek se velmi vyplatí. Svým rozmanitým vzhledem vám pomohou naplno si užít pozdní jaro a léto. Potěší rozmanitostí a nádherou. Krásná vůně také otevře vaše smysly pro pozitivní letní zážitky. Macešky nejsou nijak zvlášť náročné. Jsou tedy vhodné i pro lidi, kteří nemají zelený palec a jsou v hobby zahradnictví začátečníci.

Macešky pro nádherný čas venku na konci jara a léta

svévolné probouzení

Zajímavá fakta o maceškách

Abyste se o macešky mohli správně starat, potřebujete pár, ale důležitých dovedností. Předně je velmi důležité, abyste je odlišili od ostatních rostlin. Většinou jsou zaměňováni s také velmi oblíbenými rohatými fialkami. Skutečně existují určité podobnosti, protože oba druhy květin patří do stejného rodu.

Ona nese jméno Fialky (viola).

Zde jsou některé klíčové rozdíly: Macešky mají větší listy a jsou dvouleté. Rohaté fialky rostou několik sezón. Macešky kvetou mnohem déle. Většinou až do velmi teplých letních dnů.

Na trhu jsou všechny druhy květin

nyní je můžete koupit a přesadit

Tipy pro setí

Výsev macešek začíná předchozí léto. Při správné péči na ní pak na jaře vykvetou. Všechny ostatní můžete do květináče dostat krátce před obdobím květu. Poté, co se stanou většími a robustnějšími, můžete je dát do země nebo použít pro ně větší plavidla.

Některé macešky jsou odolné. Velké nebezpečí nepochází ani tak z mrazu, jako spíše z vysychání. Mohou tedy přežít chladnou zimu, pokud je v ní dostatek sněhu. Současně by tyto rostliny měly být chráněny před mrazem. Jinak nemohou absorbovat vodu. Listy nebo kartáč jsou dva nápady pro efektivní zimní ochranu.

Žlutá s modrou nebo fialovou – brilantně krásná kombinace

Výztuhy žluto modré

Správná péče na jaře a v létě

Co macešky potřebují k dobrému vývoji na konci jara a léta? Nejlépe se jim daří na plném slunci, ale dobrou volbou by byl i částečný stín. Macešky „milují“ vlhkou, ale ne příliš vlhkou půdu. Tady se budou nejlépe rozvíjet. Živiny podporují dobrý vývoj macešky. Hodil by se humus, kompost nebo rohové hobliny v malém množství. Hnojiva se doporučují, když rostliny přezimovaly na záhonech.

Zvláště krásné jsou vícebarevné květiny

individuální krásu

Možnosti designu: Užijte si rozmanitost barev

Díky velké rozmanitosti barev jsou tyto rostliny tak oblíbené. Můžete je zažít v mnoha různých barvách. Najdete je v bohatých purpurových, okouzlujících červených, modrých a žlutých nuancích. Existují dokonce odrůdy, které ukazují vícebarevné květy: ve žluté a červené, ve fialové a žluté, v bílé a modré.

Možnosti kombinace s jinými rostlinami jsou také rozmanité. Často jsou kombinovány například s pomněnkami. Doporučuje se také spárování se sedmikráskami.

Díky této rozmanitosti barev a možných kombinacích máte možnost realizovat velmi individuální a různorodé nápady na design. Pokud zasadíte jednobarevné macešky, stanou se velkým, jasným přízvukem na zahradě nebo na terase. Nebo můžete použít mnoho různých nuancí vedle sebe. Pěstování pestrobarevných macešek do vyvýšených záhonů je velmi oblíbené. Vytváří skvělý kontrast.

Podívejte se na mnoho designových tipů na našich i dalších webech a nechte se inspirovat svými vlastními nápady.

Podívejte se na toto video, kde najdete další užitečné rady a nápady

Květináče s maceškami jsou skvělou ozdobou stěn a stěn

Přízvuk na zdi

Jednotlivé květiny jsou krásné a jemné

tvář jara

Kontrastní kombinace osvěžují atmosféru v zahradě a na terase

okořenit zeď na jaro

Macešky jsou často inspirací pro malíře

barevná a letní svěžest

Macešky vypadají skvěle na zemitém pozadí

proutěný koš maceška

Závěsné koše s maceškami různých barev

závěsné rostliny s macešky

Obrázek ukazuje krásu vícebarevných macešek

inspirace pro malíře

Jsou možné kombinace s nejrůznějšími rostlinami

salátová maceška překvapivá kombinace

 Zde rostliny tvoří velký kontrast k květináčům

velké květináče

Můžete pokrýt menší i větší plochy

různé způsoby výsadby

Čtyři z mnoha barevných variací macešek

Maceška různých druhů

Macešky jsou vhodné pro krásný design fasády

pečlivě naplánované kombinace