V ložnici trávíme dobrých 30 až 40 procent svého života, abychom si odpočinuli pro tělo i mysl a regenerovali se na další den. Platí: čím lépe spíme, tím více energie máme v každodenním životě. Dobrý a ničím nerušený spánek navíc předchází nemocem a poruchám koncentrace. Vybavení ložnice je pro dobrý spánek velmi důležité. V této souvislosti je toho ale mnohem víc, než jen správné umístění postele v místnosti a výběr vhodného nábytku, barev a dekorací. Hraje také důležitou roli, například že ložnice je bez škodlivin. Tento aspekt je pro alergiky ještě důležitější než pro ostatní lidi. Znečišťující látky v ložnici, jako zpomalovače hoření nebo chemikálie na bázi ropy, mohou příznaky alergie zhoršit. Při výběru matrace je třeba vzít v úvahu několik věcí pro alergiky.

spát bez alergií

Matrace z přírodních vláken a přírodního latexu: dobrá volba pro mnoho alergiků

Alergici a lidé trpící neurodermatitidou jsou obecně citliví na chemické látky a syntetická vlákna. Proto jsou matrace vyrobené z přírodních materiálů často tou nejlepší volbou. V internetovém obchodě belama.de můžete najít mnoho přírodních matrací na bázi kokosu, bavlny, panenské vlny a žíně. Zejména zde nabízené matrace z přírodního latexu jsou dobrou volbou pro mnoho alergiků: Jsou vyrobeny z obnovitelné gumy způsobem šetrným k životnímu prostředí. K tomu se používá kůra z kaučukovníku, takže výsledné matrace jsou zcela bez chemických změkčovadel, freonů a rozpouštědel. Všechny tyto látky mohou vyvolat alergie nebo zhoršit příznaky alergie.

Mnoho z těchto látek je obsaženo v syntetických latexových matracích, a proto je přirozeně preferován přírodní latex – zvláště pokud máte alergii. Pouze ti, kteří trpí alergií na latex, by si neměli kupovat přírodní latexovou matraci, ale raději by měli pro alergiky použít matraci ze studené pěny. Matrace z přírodního latexu mají tu výhodu, že jsou velmi elastické, trvanlivé a tvarově stálé. Jejich prodyšnost je však o něco horší než u matrací ze studené pěny. Proto je přírodní latex často kombinován s vrstvami kokosového jádra. Tímto způsobem se dosáhne velmi dobrých klimatických vlastností, které zajišťují zdravý spánek.

dormiente přírodní matrace pro alergiky

Kterou matraci by si měli vybrat alergici na domácí prach??

Po pylové alergii je alergie na roztoče domácího prachu druhou nejčastější formou alergie. V jednom gramu prachu může být až 10 000 roztočů. Ty však vůbec nespouštějí alergii, ale jejich výkaly. Rozpadá se na jemný prach a končí ve vzduchu, který dýcháme. Pokud máte ráno nutkání kýchat, svědit, blokovat nebo rýma, zarudnout oči nebo kašlat, může to znamenat alergii na roztoče.

Roztoči dávají přednost tomu, aby byli nalezeni tam, kde mají nejlepší životní podmínky. Teplé a vlhké prostředí najdete především v naší posteli. Polovina roztočů proto kolonizuje matraci. Jsou zde nejen vysoké teploty a vysoká vlhkost, ale také dostatek jídla v podobě buněk lidské kůže. Roztoči se navíc rádi živí živočišnými složkami v podestýlce a spory plísní. Pokud si při výběru matrace vezmete k srdci následující rady, můžete si vytvořit prostředí na spaní, které působí proti množení roztočů domácího prachu:

  • Ujistěte se, že matrace má dobrou prodyšnost, aby účinně odváděla vlhkost
  • Vyberte si matraci, která neobsahuje žádné živočišné přísady
  • Matrace by měla mít prošívaný, snímatelný potah a bez chlupů
  • Tento potah musí být pratelný na 60 až 95 stupňů Celsia

Matrace ze studené pěny je velmi vhodná pro lidi, kteří trpí alergií na roztoče v domácím prachu. Studená pěna je považována za tvarově stabilní, prodyšnou a elastickou. Redakce Pulmonologové na netu Pro matraci doporučujeme také ochranný kryt odolný proti roztočům. Na jedné straně to roztočům ztěžuje přístup ke krmivu – tj. K kožním vločkám člověka – a na druhé straně chrání alergika před přímým kontaktem s alergenem, tj. Roztoči a jejich exkrementy. Tyto kryty jsou také známé jako obálky.

Nákup matrace vhodné pro alergiky ale nestačí. Abyste zabránili růstu plísní a roztočů, je důležité o matraci řádně pečovat. Důležitou roli v tom hraje ventilace. Ložnice by měla být větrána nejen dvakrát nebo třikrát denně, ale také matrace musí být větrána v pravidelných intervalech. Za tímto účelem se každé čtyři týdny obracejí nové matrace. Od 12 měsíců od nákupu stačí matraci šestkrát ročně obrátit a nechat ji vyvětrat.

antialergické přírodní matrace

Závěr

Vidíme tedy, že neexistuje nic jako řešení matrace, které by bylo stejně vhodné pro všechny alergiky. Někteří lidé reagují s příznaky souvisejícími s alergií, zvláště když přicházejí do styku se syntetickými materiály nebo znečišťujícími látkami, jako jsou rozpouštědla a změkčovadla. Velmi dobře se vám spí v přírodní matraci z vláken kokosu, panenské vlny nebo koňských žíní. Alergici na roztoče z domácího prachu by se naopak měli obejít bez matrací se zvířecími přísadami a zvolit matraci ze studené pěny s obalem.

  dobře spát bez alergií

přírodní matrace proti alergiím