Pálení žáhy trápí mnoho lidí! Bolestivý pocit pálení v jícnu a kyselé říhání se mohou objevit v různých situacích: nadměrné pití alkoholu, tučná a kořeněná jídla, přejídání nebo stresující den. Dotyčný pak chce co nejrychleji zmírnit bolestivé pálení. Zde jsou některé domácí prostředky pro pálení žáhy, které mohou pomoci v případě nouze.

Užitečné domácí prostředky pro pálení žáhy

domácí léky na pálení žáhy vyhněte se pálení žáhy

Téměř každý pátý člověk v Německu trpí refluxem, zpětným tokem kyselého obsahu žaludku do jícnu nebo jednodušeji pálením žáhy. Již jsme zmínili možné příčiny, ale co lze proti tomu udělat, pokud nemáte poblíž žádné léky:

Uvařte si bramborovou šťávu sami

Bramborová šťáva zdravý domácí lék na pálení žáhy

Bramborová šťáva

Škrob obsažený v syrových bramborách na sebe váže přebytečnou žaludeční kyselinu a je proto vhodný jako lék na pálení žáhy. Bramborová šťáva působí zásaditě a tiší pálivou bolest za hrudní kostí. Věnujte pozornost kvalitě brambor. Ty by měly být bez tlakových bodů a bez sazenic.

Jak připravit porci bramborové šťávy: Vezměte čtyři středně velké hlízy a pomocí odšťavňovače je zpracujte. Pokud doma žádný nemáte, můžete brambory nastrouhat a energicky vyždímat přes čistou utěrku. Domácí šťávu je třeba okamžitě vypít.

Uvařte si čaj z několika bylin

domácí opravné prostředky na pálení žáhy pijte čaj zdravý

Pijte bylinný čaj

Čaje jsou klasikou pro ty, kteří mají mírné pálení žáhy. Některé bylinky mohou uklidnit gastrointestinální trakt. K tomu se dobře hodí léčivé rostliny, jako je fenykl, heřmánek, řebříček, anýz, kmín, ribwort a meduňka. Můžete kombinovat několik bylinek a zalít je horkou vodou ve džbánu. Nechte několik minut louhovat, čaj sceďte a vypijte až tři šálky neslazeného denně. V lékárně jsou také hotové čajové směsi. Mátový čaj se však nedoporučuje, protože přísady v mátě dráždí žaludek a zvyšují pálení žáhy.

Případně můžete vypít sklenici neperlivé vody. Oba (voda i bylinkový čaj) ředí a neutralizují přebytečné žaludeční kyseliny.

Použijte jedlou sodu v malých množstvích

domácí opravné prostředky na pálení žáhy bojují se žaludeční kyselinou

Soda na pálení žáhy

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) se již dlouho ukazuje jako účinný domácí lék na pálení žáhy. Malé množství stačí k neutralizaci žaludeční kyseliny. Čajovou lžičku jedlé sody rozpustíme ve velké sklenici s neperlivou vodou a tekutinu pomalu pijeme po malých doušcích. Nepoužívejte však jedlou sodu příliš často jako lék na pálení žáhy. Výsledný plyn totiž tvoří v žaludku bublinky oxidu uhličitého a může vést k nepříjemné plynatosti a zvýšenému říhání.

Žvýkačka neutralizuje žaludeční kyselinu

Žvýkačka je domácí lék na pálení žáhy

Pomozte zmírnit pálení žáhy žvýkačkami

Zní to neuvěřitelně, ale žvýkačky mohou zmírnit pálení žáhy. To stimuluje produkci slin a může neutralizovat malé množství žaludeční kyseliny v jícnu. K tomu sliny zředí žaludeční kyselinu a při polykání ji vezmou zpět do žaludku. Vyvarujte se žvýkání máty peprné, protože stejně jako čaj může máta ještě více dráždit žaludek.

Důležité! Pokud však máte opakující se a časté stížnosti, měli byste se poradit s lékařem. Protože žíravá žaludeční kyselina dlouhodobě útočí na jícen a způsobuje vážné poškození.

Některá jídla, jako jsou banány, jablka, ovesné vločky, lněný olej, rýže a ocet, vám mohou také pomoci při pálení žáhy. Vyzkoušejte výše zmíněné domácí prostředky na pálení žáhy a najděte ten, který je pro vás opravdu dobrý!

Sklenice vody může pomoci zmírnit pálení žáhy

pijte vodu domácí prostředky na pálení žáhy

Banány jsou také skvělými domácími prostředky na pálení žáhy

domácí opravné prostředky pro pálení žáhy zdravé banány

Aloe Vera je univerzální lék

aloe vera zdravý domácí lék na pálení žáhy

Lžíce jablečného octa může pomoci zmírnit nepříjemný pocit pálení

jablečný ocet zdravý domácí lék na pálení žáhy

domácí opravné prostředky pro pálení žáhy zdravý zázvorový čaj

Ořechy jsou užitečné při pálení žáhy, ale v malém množství

ořechy zdravé domácí prostředky na pálení žáhy

Kysané zelí je osvědčený domácí lék

kysané zelí zdravý domácí lék na pálení žáhy

Jezte zdravou výživou, abyste předešli pálení žáhy

vyhněte se domácím prostředkům na pálení žáhy