Naše tělo je vytvořeno tak, že se přizpůsobuje změně ročních období. Chtěli bychom proto od začátku jara do konce léta konzumovat lehčí jídla a na podzim a v zimě konzumovat plnění pokrmů. Správnou dietou se sezónním nachlazením a chřipce většinou vyhnete. Shromáždili jsme pro vás několik tipů na nachlazení, konkrétně 5 druhů ovoce a zeleniny, které podporují tělo a dokážou léčit nachlazení.

Studené tipy: Nejdůležitější ovoce a zelenina

zdravé jídlo studené tipy zdravé stravování

  • Jablka

Jablka jsou bohatým zdrojem fytonutrientů, včetně polyfenolů (sloučeniny, které dodávají jablku hořkou chuť), flavonoidů a centinu. Obsahují antioxidanty a mají protizánětlivé vlastnosti, které posilují imunitní systém. Buničina obsahuje rozpustná vlákna, která mají také vlastnost posilující imunitu.

Skořápka obsahuje florididin a polyfenol, které mohou snižovat vysokou hladinu cukru v krvi.

Antibiotikum z přírody

tipy na nachlazení dobré zdravé jídlo proti nachlazení

  • česnek

Česnek obsahuje antibakteriální, antivirové, protiplísňové, antiparazitické a protirakovinné vlastnosti. Studie ukázaly, že česnek může posílit imunitní systém. Během první světové války byl česnek používán jako antibiotikum. Výzkumníci později objevili – allyl, sulfid, který dělá česnekové antibiotikum. Obsahuje také alicin, který ve velkém množství (7 až 28 stroužků česneku denně) pomáhá při problémech se srdcem. Má také dobrý vliv na hladinu cholesterolu. Čerstvý česnek je jakýmsi protijedem proti nachlazení a chřipce, a proto je pro ně základní potravinou.

Stimulujte trávicí systém

Růžičková kapusta zdravé studené tipy žít zdravě

  • Růžičková kapusta

Šálek vařené růžičkové kapusty obsahuje dvakrát více vitaminu C, který je pro náš imunitní systém nezbytný, než pomeranč. Je také vynikajícím zdrojem vitaminu K, který podporuje srážení krve. Je také bohatý na antioxidanty, mangan, flavonoidy, centin a cempferol.

Z ajurvédského hlediska jsou růžičkové klíčky velmi zdravé pro náš trávicí a imunitní systém. Konzumace růžičkové kapusty na podzim a v zimě pomáhá předcházet (špatnému) růstu bakterií, jako je H. pylori, v trávicím systému.

Studie ukazují, že kromě svých detoxikačních vlastností, které pomáhají v boji proti rakovině a dalším chorobám, chrání růžičková kapusta také naši DNA.

Bohatý zdroj vitamínů skupiny B.

tipy na nachlazení ředkvičky žít zdravý zdravý život

  • ředkev

Každá zelenina z čeledi brukvovitých (zelí, květák, brokolice) je bohatá na sloučeniny síry a zejména na glukosinoláty. Ředkvička je dobrým zdrojem antioxidantů, minerálů, vitamínů a vlákniny, je extrémně bohatá na vitamín C, draslík a má velký podíl vitamínů skupiny B.

Ředkvička kromě vysokého obsahu jódu (který je dostatečný pro optimální funkci štítné žlázy) obsahuje také kyseliny hydroxananové. Jedná se o silné antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály, které působí protizánětlivě a proti rakovině prsu.

Stabilizátor krevního cukru

tipy na nachlazení batáty zdravé bez rýmy

  • Sladké brambory

Existuje asi 400 odrůd sladkých brambor v barvách duhy. Jedná se o jedno z nejdůležitějších studených jídel. V chladném období, zejména v listopadu a prosinci, tyto přirozeně sladké kořenové hlízy obsahují antioxidanty, které mají protizánětlivé a protirakovinné funkce. Oranžové batáty jsou jedním z nejlepších zdrojů beta karotenu. Studie ukázaly, že jejich konzumace účinně zvyšuje hladinu vitaminu A v krvi a posiluje náš imunitní systém. Sladké brambory jsou také dobrými sacharidy, které pomáhají stabilizovat krevní cukr.

Dalšími zdravými a dobrými bojovníky za studena jsou červená řepa a dýně. Připravte si týdenní nabídku zahrnutím všech těchto druhů ovoce a zeleniny a zůstaňte zdraví přes zimu. Doufáme, že vám naše užitečné tipy dnes budou užitečné!

Papriky vám pomohou zůstat zdravé přes zimu

studené tipy zdravé jídlo jíst zdravě

Mrkev je stejně zdravá jako batáty

mrkev zdravé studené tipy jíst zeleninu

Dýně jsou zdravé pro mozek, játra a kůži

dýně zdravé studené tipy zdravé stravování

Červená řepa obsahuje spoustu hořčíku, železa a vitaminu B6

Řepa zdravé studené tipy žije zdravě

Jablka obsahují antioxidanty a mají protizánětlivé vlastnosti

tipy na studené ovoce a zeleninu zdravé

Připravte si lahodné a zdravé smoothie

Připravte si tipy na zeleninové smoothie na nachlazení