Pokud vám slovo „podlaha z linolea“ přináší podlahu v kuchyni babičky, zamyslete se znovu. Ve formě desek nabízí linoleum pěknou alternativu ke keramice nebo dřevu a rozhodně k vinylu téměř v každé místnosti: je barevné, polstrované pod nohama a působí příjemně teplo. Je také hypoalergenní. To je vše díky konstrukci lněného oleje, dřevěné mouky a korku.

Linoleová podlaha – pěkná alternativa ke keramice nebo dřevu

4c70d78fec9ce05eadbae36f1c94c511-resized

„Je to úžasné,“ říká Frank O’Neill, redaktor časopisu Floor Focus. “I maloobchodníci by měli lépe vědět, že vinyl a linoleum jsou zaměnitelné.” Po pravdě, tyto dva nemohly být odlišnější. Zatímco vinylová podlaha je syntetický výrobek vyrobený z chlorovaných petrochemických látek, linoleum je vyrobeno z čistě přírodních materiálů. Vinyl se roztaví, pokud na něj dopadne zapálená zápalka nebo cigareta, linoleum ne.

Zdá se, že to trvá věčně

4db5436e3a956d1c67ce3eefa045f132-resized

Většina vinylových vzorů je vytištěna na povrchu; naopak barvy linolea procházejí celou cestou. „Když používáte linoleum, postupně se odhalují různé vrstvy barvy,“ říká Duo Dickinson, architekt v Madisonu v Connecticutu, který materiál také použil na pečení povrchů a desek. “Může to být velmi krásné.” Trvanlivost je dalším zvláštním rysem linolea; Některé podlahy přežily v drsném komerčním prostředí 30 až 40 let. „Zdá se, že to trvá věčně,“ říká Dickinson. Je úžasné, že vzhled a výroba linolea se téměř nezměnily, protože Angličan Frederick Walton si v roce 1863 nechal výrobek patentovat.

Zcela přírodní přísady

5_Modular_Marble_linoleum floor

Příběh pokračuje. Přišel s nápadem vytvořit barvu z kožovité kůže oxidovaného lněného oleje. Walton nakonec zdokonalil směs lněného oleje, korkové mouky, dřevěné mouky, pryskyřic stromů, mletého vápence a pigmentů – stejný recept, jaký dnes používají výrobci linolea. Nakonec Walton přišel na to, jak jej přitlačit na zadní stranu pytloviny.

Může to být velmi krásné

8-bílá podlaha z linolea

Poté dal svému varu své jméno kombinací latinských slov pro len (linum) – zdroj lněného oleje a oleje (oleum). Umístěné na deskách a dlaždicích nebo v dekorativních oblastech, jako je koberec na podlaze, se linoleum stalo oblíbenou podlahovou krytinou pro obchody, restaurace a kuchyně, kde jeho hladký, vodoodpudivý povrch vyžadoval snazší čištění. Ale když byla v roce 1947 k dispozici levnější vinylová podlaha, lidé se začali odvracet od fádního, staromódního linolea. Frank O’Neill říká: „Abych byl upřímný, vypadalo to dost špatně.“

100 m2 linoleová podlaha

Nyní se ale linoleum vrací. Nizozemský výrobce linolea Forbo Industries, který drží 90 procent na americkém trhu s linoleem v hodnotě 40 milionů dolarů, za poslední dva roky zvýšil tržby o více než 30 procent. Kanadský výrobce vinylových podlah Domco přešel na linoleum v roce 1997 v reakci na požadavky architektů. Ve stejném roce koupil gigant vinylových podlah Armstrong druhého největšího výrobce linolea na světě, společnost DLW (Deutsche Linoleum Werke), a vrátil se na trh, který v 70. letech minulého století zanechal mrtvý. Proč byl zájem znovu probuzen? Na jedné straně kvůli barvě.

Podlaha v koupelně s linoleem

Dnes je linoleum v paletě Crayola zářivých barev, hodně se liší od blátivých nabídek od doby před druhou světovou válkou. Nově nanesená těsnění navíc chrání barvy před nečistotami a skvrnami.

podlahy na biologické bázi-armstrong-linoleum-podlaha

Bez ohledu na to, jakou barvu má, rostoucí počet architektů a designérů pohlíží na linoleum jako na „zelenou“ podlahu šetrnou k životnímu prostředí. „Je to skvělé z hlediska zdrojů,“ říká redaktor Environmental Building News Alex Wilson, který loni instaloval linoleum v kuchyni a koupelně v kanceláři Brattleboro, Vermont. „Je vyroben z přírodních, většinou obnovitelných materiálů a při jeho výrobě nejsou zahrnuty žádné toxiny ani zneškodňování životního prostředí.“

podmanivá laminátová podlaha z tvrdého dřeva-nápady-interiér-linoleum-podlaha-ložnicelinolea-podlaha-ložnicelinolea-podlaha-ložnice-linoleum

Je to také přirozená volba pro vinobraní. Dean a Lauren Gallant – majitelé 93 let starého domu v Belmontu v Massachusetts zrekonstruovali dům v roce 1993. Do své prádelny a jedné z lázní dali podlahy z linolea. Správce říká, že pokoje byly stále ve slušném stavu. „Tak jsme si řekli:“ No, pokud to trvá tak dlouho, proč nepoužít linoleum znovu?

Linoleum v Technickém muzeu ve Vídni

linoleová podlaha v jasně červené barvě

linoleum podlaha Nemocnice fialová žlutá modrá

dřevěný vzhled linoleového dřeva v obývacím pokoji

linoleová podlaha ve světle žluté barvě

malovaná podlaha z linolea

linoleová podlaha robustní a odolná

linoleum podlahy přírodní materiál

linoleová podlaha tmavě modrá

podlaha linoleum černá žlutá

podlaha linoleum dětský pokoj žlutý

linoleum podlaha zelená žlutá bílá

Modulární linoleová podlaha písková oranžová

linoleum, přírodní materiál šetrný k životnímu prostředí

podlaha z linolea v zelené barvě jako geometrický vzor

linoleum podlahy přírodní materiál ložnice

kuchyňská linka na podlaze s linoleem

linoleum, odstín podlahy, šedá, snadná údržba

linoleová podlaha v šedé barvě

podlaha linoleum šedá tmavě fialová

linoleová podlaha ve světle zelené studijní oblasti

šedý vzor podlahy linoleum

linoleová podlaha hnědozelená

šedá linoleová podlaha a pohovka

podlaha linoleum modrá fialová

podlaha linoleum světle šedá zelená

linoleová podlaha tmavě šedá

linoleová podlaha pískově zbarvená hnědá

chodba na podlaze linolea béžová

linoleová podlaha purpurově zelená

podlaha linoleum šedohnědá

linoleum podlahy dětský pokoj zelený

linoleová podlaha v šedých průmyslových lampách

podlaha linoleum modrá žlutá

linoleová podlaha červená

linoleová podlaha fialová

linoleum podlahy odstíny šedé

linoleum podlahy dětský pokoj šetrný k životnímu prostředí

podlaha linoleum béžový vzhled dřeva

linoleum podlahy šedá zelená dětská část

linoleová podlaha v kuchyni

podlaha linolea oranžová bílá

linoleum podlahová lavice zelená

podlaha linoleum modrá béžová