רוב הגרמנים נוטים מאוד לשטיחים. בהקשר זה, לעתים קרובות שומעים אמירות כגון “שטיח אינו סניטרי” או “אני אלרגי, כך שאף שטיח אינו אופציה בשבילי”. אנשים רבים בוחרים אפוא בפרקט במקום בשטיח. עם זאת, השטיח אינו ראוי למוניטין כל כך גרוע. לריצוף, המביא מיד יותר נעימות וחמימות לכל חדר, יש יתרונות רבים – במיוחד לסובלים מאלרגיה. קרא כאן מדוע היא יכולה להיות הבחירה הטובה יותר עבור אנשים הסובלים מאלרגיה לאבק הבית מאשר פרקט או למינציה ולמה על הסובלים מאלרגיה לשים לב בעת בחירת ושטיפת שטיח..

שטיח אינו מתאים לסובלים מאלרגיה – רק דעה קדומה מיושנת?

כשבעה אחוזים מהאוכלוסייה בגרמניה סובלים מאחת אלרגיה לקרדית אבק הבית. הקרדית הינה ערכנידים זעירים עד שלא ניתן לראותם בעין בלתי מזוינת. בגראם אחד של אבק בית יכולים להיות עד 4,000 קרדית. התגובות האלרגיות הלא נעימות נגרמות בעיקר מהפרשת הקרדית. כאשר הקרדית מפרישה צואה, היא מתפרקת לרכיבים קטנים עוד יותר, שגם הם מתערבבים עם האבק. אם תערובת זו נשאפת על ידי חולה אלרגיה, עלולות להתרחש תגובות אלרגיות. זה כולל:

  • לְהִתְעַטֵשׁ
  • קוצר נשימה
  • עִקצוּץ

נלחמים באסטמה לאלרגיה קרדית אבק הבית בוחרים את השטיח הנכון

במשך שנים מומלץ לחולי אלרגיה להישאר בסביבה עם כמה שפחות אבק וקרדית על מנת להקל על התסמינים. השטיח, הנחשב לאספן אבק, נראה אפוא בעיני רבים הסובלים מאלרגיה כלא מתאים לריהוט הבית שלהם. הרופאים גם יעצו לאנשים הסובלים מאלרגיה לקרדית האבק המאובחנים להימנע משימוש בשטיחים כלל.

אולם בינתיים המלצה זו התיישנה. כמה מחקרים אף מוכיחים את ההיפך: עבור הסובלים מאלרגיה, שטיחים יכולים להיות הבחירה הטובה יותר מרצפות קשות כמו לרבד, פרקט או אריחים. “שטיחים סופגים חלקיקים עדינים פי 8 מאשר חיפויי רצפה קשיחים. כך שבניגוד לכל הדעות הקדומות, שטיחים הם הבחירה הראשונה עבור הסובלים מאלרגיה “, אומר צוות שוק הבית שטיחים באיכות גבוהה יש בטווח שלה. בניגוד לרצפת למינציה או קרש, לשטיח יש למעשה אפקט מחייב אבק. כתוצאה מכך, ריכוז האבק באוויר שאנו נושמים נשמר נמוך.

מחקר מוכיח: זיהום האבק גבוה יותר בחדרים עם רצפות קשות

כבר בשנת 2006 ה איגוד האלרגיה והאסטמה הגרמני (DAAB) נמצא במחקר שלחדרים עם רצפה חלקה יש חשיפה לאבק גבוהה יותר באופן משמעותי מאשר חדרים עם שטיחים. מהר מאוד התברר מדוע: אבק יכול להתאסף על רצפה חלקה לאחר זמן קצר. כל רוח קטנה נושאת אותה לאוויר הסובב. בדרך זו הוא גם נכנס במהירות לדרכי הנשימה. מחקר DAAB מוכיח אפוא כי שטיחים יכולים להיות לעזר רב, במיוחד כאשר אתה אלרגי לאבק הבית. ניתן לנקות אותו במהירות באמצעות שואב אבק, בעוד שאתה צריך לנגב רצפה חלקה במטלית לחה לפחות פעמיים בשבוע – או אפילו טוב יותר מדי יום – כדי לשמור על ריכוז האבק בחדר נמוך. אגב: הקרדית לא משתמשת בשטיח כמקום לקינון, אם כי לעתים קרובות מניחים זאת. הוא לא חם ולא לח במיוחד. שניהם מועדפים על ידי קרדית.

שטיח לקרדית אבק הבית לסובלים מאלרגיה לכלבים

אילו שטיחים מתאימים לסובלים מאלרגיה??

עם זאת, עליך לדעת כי לא כל שטיח מתאים באותה מידה לסובלים מאלרגיה. אל תבחרו בשטיח ערימה עמוק, כי הסיבים הארוכים במיוחד שלו קושרים עוד יותר אבק. בנוסף, ניקוי כאן קשה יותר. שטיחי ערימה קצרים עשויים סיבים סינתטיים עדיפים. הם קלים במיוחד לניקוי. בנוסף, עליך לוודא שהוא נקי מחומרים מזיקים. דגם שזכה בתקן Oeko-Tex 100 עונה גם הוא על דרישה זו.

שואבי אבק טובים חשובים לניקוי שטיחים במשקי בית עם אלרגיות

קבלת שואב אבק טוב חשובה כמעט כמו בחירת שטיח מתאים. זה לא חייב לשחרר את האוויר שנשאב חזרה לאוויר החדר, כי חלקיקי אבק גם חוזרים לסביבה שלך. השתמש בשואב אבק עם מסנן HEPA. הוא מסנן את האלרגנים מהאוויר ואף יכול לקשור את חלקיקי האבק הטובים ביותר. ניתן לחלק מסננים אלה למחלקות שונות. היעיל ביותר הוא מסנן HEPA מסוג 13, ששומר על 99.95 אחוז מחלקיקי האבק במכשיר. בנוסף, שואב האבק צריך להיות מצויד בראש מברשת מכני. רק אז הוא יכול להסיר את חלקיקי האבק הטובים ביותר מערמת השטיח. טיפ: נקו שטיחים קטנים באוויר הצח כך שהאוויר סביבכם יישאר בלתי מזוהם.

שטיח לסובלים מאלרגיה שואב אבק למלחמה באלרגיה

מסקנה: שטיחים מתאימים גם לסובלים מאלרגיה

מעל לכל, אם תבחר את השטיח הנכון, הוא יכול להפיק את המרב מהיתרונות הרבים שלו בביתך. שטיח ערימה קצר עשוי סיבים סינתטיים מתאים לסובלים מאלרגיה. כמו כן, הקפד לשאוב את השטיח באופן קבוע באמצעות שואב אבק בעל HEPA או מסנן מים. אם אתה לוקח את הטיפים האלה ללב, אין שום דבר רע בשילוב שטיח נעים בבית שלך, גם אם אתה אלרגי.

  הדרך הנכונה לבחור שטיחים למיטת שינה לחולי אלרגיה