V dnešní době sedíme většinu svého života. V práci, v autě, před televizí, u stolu … poloha vsedě je všudypřítomná a ve skutečnosti je považována za zcela přirozenou. Lidé však nejsou stvořeni k tomu, aby seděli a stáli na místě, ale spíše pro pohyb a rozvoj. Nehybná poloha vsedě má proto dlouhodobý negativní účinek na tělo a mysl a vede k různým potížím, jako jsou bolesti zad a hlavy, svalové napětí, poruchy zraku a nedostatek koncentrace.

nedostatek ergonomie na pracovišti způsobuje bolesti zad

Ne nadarmo je ergonomie na pracovišti stále důležitější a upravuje ji konkrétní směrnice v zákoně o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Je považován za takzvanou preventivní BOZP, která má zaměstnancům zajistit optimální, neškodné pracovní podmínky. Jeden mluví o dokonalé ergodynamice při práci, což znamená něco jako umožnění větší dynamiky na pracovišti. Níže najdete pět důležitých tipů, které jsou zásadní pro ergonomickou práci, zvláště pokud jde o pracovní stanici VDU. Pečlivě si je přečtěte a zkontrolujte, co je na vašem pracovišti správné nebo špatné. Nenechávejte dokonalou ergonomii na pracovišti náhodě, protože na tom závisí vaše udržitelné blaho a optimální výkon.

1. Tip: Ergonomie začíná správnou kancelářskou židlí

Profesionální lékaři a fyzioterapeuti stále více hovoří o dynamickém sezení. Ve skutečnosti můžete použít různé nástroje a chování k transformaci rigidního sezení do dynamičtějšího stavu. To znamená, že je vědomě zajištěno, že tělo pravidelně mění své zarovnání. Ergonomická kancelářská židle je jednou z nejdůležitějších pomůcek a je nepostradatelnou součástí základního kancelářského vybavení. To nabízí možnost sedět vzpřímeně, ale také zůstat ohnutý dopředu nebo dozadu znovu a znovu. Je důležité, aby kancelářská židle měla výškově nastavitelné sedadlo, opěradlo a loketní opěrky. Takzvaná bederní opěrka, vyboulení opěradla, by měla být přesně na linii vašeho pásu a ne nad ním. Záda se ještě lépe uvolní, meziobratlové ploténky se uvolní a do značné míry se zabrání svalovému napětí. Obecně platí, že chodidla by měla být zcela na podlaze, přičemž stehna a stehna svírají úhel 90 °.

tipy pro nejlepší ergonomii na pracovišti

Tip 2: Výškově nastavitelný stůl pro větší flexibilitu

Stůl je neméně důležitý pro optimální ergonomii na pracovišti. Podle zákona by to mělo mít pracovní plochu alespoň 160 x 80 cm. Všechno níže je považováno za polici a není ideální pro práci. Lesklé, světlo odrážející leštidla jsou nepříznivé. Měli byste spoléhat na rovné hrany stolu a matné povrchy. Ergonomický stůl by rozhodně měl být také výškově nastavitelný. Ideální jsou elektricky výškově nastavitelné stoly, jako je tento u speciálních seřizovačů. To znamená, že můžete vždy nastavit přesnou výšku, kterou potřebujete při práci, a přeměnit svou sedící pracovní stanici na stojící bod stisknutím tlačítka. To vytváří další efekt probuzení a chytře doplňuje dynamické sezení.

ergonomie na pracovišti výškově nastavitelné stoly

3. Tip: Nastavte obrazovku správně

Dobrá obrazovka by měla mít alespoň 24" velké i otočné a výškově nastavitelné. To může být umístěno podle potřeby takovým způsobem, že jeho horní okraj je v úrovni očí. Při pohledu na obrazovku by měla být hlava snížena velmi mírně. Vzdálenost mezi očima a monitorem by neměla být menší než 50-70 cm. Je třeba se vyvarovat příliš velkého kontrastu mezi obrazovkou a okolním světlem, stejně jako spoustě reflexního světla na povrchu monitoru. Je také důležité, aby klávesnice byla v jedné linii s obrazovkou, aby nebyly zbytečně namáhány oči a krční páteř.

Správně nastavte ergonomii na obrazovce pracoviště

4. Tip: Věnujte pozornost světlu, hluku a vlhkosti

Světelné podmínky hrají rozhodující roli nejen doma, ale také pro ergonomii na pracovišti. Oslňující, rušivé světlo může mít obrovský dopad na pohodu a v důsledku toho na výkon, zejména při práci před obrazovkou. Doporučujeme tedy nepřímé, rovnoměrné světlo. Boční dopad světla je také optimální za denního světla. To znamená, že okno by mělo být vždy na straně pracovníka. Hladina hluku by neměla překročit 55 dB, aby nedošlo k narušení pracovního procesu. A dokonalá vlhkost v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 a 60%. Pro koncentrovanou a efektivní práci v kanceláři se osvědčila pohodlná teplota mezi 20 a 22 ° C. Nesmíte zapomenout na přísun kyslíku a pravidelně větrat prostory zhruba 5 minut v kuse.

optimální ergonomie na pracovišti díky dobrému kancelářskému vybavení

Tip 5: Přineste více pohybu do každodenního kancelářského života

Ergonomie na pracovišti nepochybně zahrnuje osobní odpovědnost a pozorné chování. Ve skutečnosti se aktivujte a dělejte pravidelné přestávky, což má pozitivní vliv na vaši pracovní efektivitu a fyzickou zdatnost. Odborníci přísahají na takzvané „pravidlo 40–15–5“. To znamená: dynamicky sedět 40 minut při práci, 15 minut stát a 5 minut se hýbat. Určitě na začátku potřebujete nějakou disciplínu, abyste si na to vědomě zvykli. To se ale potom určitě tisíckrát vyplatí.

tipy pro perfektní ergonomii na pracovišti

Závěr:

Přiměřená ergonomie na pracovišti je nezbytná pro fyzické a duševní zdraví každého zaměstnance. Zaměstnavatelé jsou nejen ze zákona povinni tak učinit, ale také z toho sami těžit. Protože zdraví a spokojení zaměstnanci jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů udržitelného obchodního úspěchu. Věnujte proto pozornost ergonomickým kancelářským židlím, výškově nastavitelným psacím stolům a kvalitním obrazovkám. Posaďte se dynamicky, pravidelně mezi tím vstávejte a udělejte pár kroků do kavárny nebo kopírky. Zajistěte optimální světelné a hlukové podmínky a větrejte každé dvě hodiny po dobu přibližně 5 minut, abyste do místnosti dostali dostatek kyslíku. Jak už to tak v životě bývá, dobrá rovnováha je zde v pracovní oblasti zásadní a nikdy by neměla být opomíjena.

  výškově nastavitelné stoly pro perfektní ergonomii na pracovišti