Kouření je nezdravé a také zanechává nepříjemné stopy ve vašich vlastních čtyřech stěnách, to je dobře známo a nemůže to popřít ani nejpřesvědčivější kuřák potěšení. Jak je to ale s takzvaným „vapingem“, tedy konzumací elektronických cigaret? Tato moderní varianta rozhodně není tak škodlivá pro vnitřní vzduch a nábytek, ale existuje několik věcí, které by parníky měly ve vaší domácnosti zvážit.

Na co byste si měli dát pozor při „paření“ uvnitř bytu

Vaping – není zdravé …

… ale stále zdravější než klasické kouření. To nyní potvrdili i lékaři, i když by samozřejmě mělo být jasné, že úplná abstinence od těchto stimulantů je stále nejzdravější alternativou. Hlavním důvodem, proč je vapování zdravější než kouření, je skutečnost, že s těmito elektronickými cigaretami se nespaluje žádný tabák, pouze se odpařuje a vdechuje kapalina. Ačkoli toto obvykle obsahuje nikotin, obsahuje mnohem méně jiných znečišťujících látek než tabák a tabákový kouř. V neposlední řadě je vaping často tolerován i v restauracích, a to navzdory obecnému zákazu kouření. Kromě e-cigarety ještě existuje takzvaný vaporizér, který zahřívá pevné látky jako tabák nebo rostliny, ale nespaluje je. Ty se také používají k lékařským účelům, inhalaci a dalším. Častým bodem kritiky však je, že relativně nový vaping nebyl dosud dostatečně prozkoumán, aby bylo možné podat fundovaná prohlášení o zdravotním riziku.

Pára je lepší než kouř

Jak je to nyní s Vaping v bytě nebo v domě? Pára je především zásadně méně pronikavá než kouř, o kterém je známo, že je produktem spalovacího procesu, který je často velmi znečišťující. Zatímco tabákový kouř, kromě ověřitelných nebezpečí pro pasivní kuřáky, má rušivý zápach a je velmi nepříjemný na nábytek, okna a stěny, pára e-cigarety se vzduchem šíří poměrně nenápadně. Přesto se doporučuje opatrnost. Pára také v určitém okamžiku kondenzuje a odděluje chemické a aromatické přísady. Lepivým povrchům se nelze zcela vyhnout ani při napařování, ale jsou výrazně omezeny. Další výhodou vnitřních parníků je nedostatek popela. Ti, kteří páří, nemají na stole v obývacím pokoji přeplněný popelník a už si nemusí dělat starosti s poletujícími částicemi popela nebo tabákovými drobky.

Dávejte pozor na děti a domácí zvířata

I když je vapování mnohem bezpečnější a je méně nezdravé než kouření, měli bychom však vzít v úvahu i ty, kterým by bylo možné ještě ublížit. To se týká především dětí a těhotných žen, ale také lidí se špatným zdravím a samozřejmě domácích mazlíčků. Hlavním důvodem, proč by se mělo vapingu v domácnostech s těmito lidmi nebo zvířaty vyhýbat, je nikotin. Důvodem je, že bez ohledu na páru nebo kouř je stále jed a je návykový. Ti, jejichž e-cigarety obsahují nikotin, by neměli sdílet páru s dětmi nebo domácími zvířaty, ani riskovat, že se synové dotýkají usazenin nebo je olizují Waldi. Pokud nemůžete přestat kouřit, měli byste možná omezit kouření v domě na místnosti, které jsou nejméně navštěvované zmíněnými pasivními parníky, například vlastní ložnici. Zde přichází ke slovu další výhoda e-cigarety oproti staré žhavé tyčce: Moderní protějšek nesvítí a při neopatrnosti nemůže nechat postel v ohni.

Pokud máte pochybnosti, raději venku

V souhrnu lze říci, že vaping je vždy lepší alternativou ke kouření, pokud se chcete této závislosti věnovat. Přesto je více než doporučeno přemístit páru ven a nechat své vlastní čtyři stěny co nejméně napařené. Nikotinem a dalšími přísadami nejsou ovlivněny nejen děti a domácí zvířata, ale také nábytek a závěsy a nehrozí poškození zdraví ani estetiky. Více o výhodách a nevýhodách e-cigarety, výběru druhů a příchutí a také informacích o použití najdete v tomto článku z naší kategorie životního stylu.