Pravidelně vám dáváme psychologické, výživové a sportovní tipy na zlepšení vlastní pohody. Co nás ale v životě opravdu dělá šťastnými, jsou dobré nápady. Dobré nápady v nejširším slova smyslu! Začátek roku byste mohli využít k plánování kreativních a vzrušujících aktivit s přáteli a známými. Můžete také vytvářet zcela nové inspirativní projekty. V obou případech je důležitá struktura dobrých nápadů. Podle našeho názoru hraje správná metoda generování myšlenek zásadní roli v konečném úspěchu. Souhlasíte s námi? Poté bychom vám rádi představili několik novinek z oblasti projektového řízení. Je to dlouho známá, ale v poslední době populární metoda 6-3-5 pro brainstorming.

Kolik metod brainstormingu znáte?

Metoda 6-3-5-skvělé nápady na pracovní plochu

Jaká je metoda 6-3-5 pro brainstorming?

Toto je variace klasického brainstormingu, který je mnohem strukturovanější. Byl vyvinut v roce 1968 konzultantem managementu jménem Bernd Rohrbach. Čísla 6, 3 a 5 již hovoří o struktuře:

  • 6 znamená počet lidí, kteří se ho účastní,
  • 3 znamená nápady, které lze nalézt uvnitř
  • Zapište si na 5 minut.

Všechny nápady uvedete do společné šablony a poté je předáte dalšímu účastníkovi. Brainstorming obvykle trvá 30 minut. Máte z toho dobrý pocit? Pojďme společně kriticky zvážit, ve kterých situacích by byla metoda brainstormingu vhodná.

S metodou 6-3-5 nepotřebujete moderátora

Metoda 6-3-5-práce u stolu

Metoda 6-3-5 je vhodná pro menší skupiny

V této metodě, jak jsem řekl, je pouze šest účastníků, a proto může být brainstorming ve větších skupinách problematický. Existuje však řešení pro to a to je – rozdělení do menších týmů. Problémem samozřejmě je, zda lze počet účastníků panelu rozdělit na šest. V případě nouze může být jedna ze skupin o něco menší nebo větší. I když se jedná o kompromis, v mnoha případech to může fungovat dobře. Nakonec můžete shromáždit všechny nápady. Máte jich koneckonců větší počet, ale jsou strukturovanější.

6 lidí, 3 nápady, 5 minut – to zní slibně?

6-3-5 metoda efektivní kreativní metody

Tato metoda brainstormingu je vhodná pro skupiny s velkými individuálními rozdíly

Některé skupiny snáze než ostatní dodržují při vyjadřování názorů demokratická pravidla. Pokud je ve vašem případě pro plaché lidi obtížné vyjádřit se, pak je to metoda, kterou potřebujete. Nikdo nebude dominovat ostatním. Všichni jsou požádáni, aby usilovali o společné cíle.

Najděte nejlepší způsob, jak generovat nápady!

6-3-5 metoda generování nápadů

Rodiny a skupiny přátel, kteří lépe komunikují

Metoda 6-3-5 pochází z oblasti podnikání. Stejně snadno by však mohl být použit pro komunikaci v neformálních kruzích. Chtěli byste se s přáteli nebo rodinou na stejné úrovni rozhodnout, kam pojedete letos na dovolenou po výluce? Chystáte překvapivou párty nebo jinou příležitost? Máte komplikovanou situaci, pro kterou hledáte řešení? S metodou 6-3-5 můžete věnovat čas sestavení seznamu nápadů na všechna tato témata. V mnoha případech to může narušit některé zastaralé komunikační vzorce. Zaručujeme, že dojde k překvapení!

Při jakémkoli brainstormingu musíte být tolerantní

Metoda 6-3-5 skvělý brainstorming

Skvělá brainstormingová relace pro každého, kdo rád přenese své myšlenky na papír

Příslušné výrazové prostředky jsou pro každého jiné. Někdo rád píše a jiný raději mluví. Za třetí, nejlepší by bylo něco nakreslit na tabuli. Aby metoda 6-3-5 fungovala dobře, potřebujete určitou shodu. Mohou všichni ve skupině dobře vyjádřit své myšlenky v takové písemné formě? Pokud to na některé lidi neplatí, existuje jiné řešení. Můžete je kombinovat s jinými metodami najednou. Celá věc by pak samozřejmě měla vést k diskusi, která by měla být také co nejférovější.

Metodu brainstormingu 6-3-5 můžete kombinovat s jinými takovými metodami 

Skvělá konverzace metodou 6-3-5

Stručný přehled výhod a nevýhod metody 6-3-5

Výhody a nevýhody této a jakékoli jiné metody brainstormingu jsou ve skutečnosti relativní. Různí lidé mají při rozhodování různé představy o rovnosti. Existují různé názory na to, co představuje spravedlivou diskusi. Zde uvedené výhody a nevýhody shrnují zpětnou vazbu, kterou si můžeme přečíst obzvláště často.

Výhody:

  • Strukturovaná diskuse,
  • Nepotřebujete moderátora,
  • Jasně definovaný časový rámec,
  • Aktivní a méně aktivní lidé mají v rámci diskuse stejná práva.

Výhody a nevýhody metody brainstormingu jsou relativní

Metoda 6-3-5 blackboard

Nevýhoda:

  • Počet účastníků je omezen na 6;
  • Ne všichni píší stejnou rychlostí;
  • Různé další kreativní výrazy jsou potlačeny.

Konečné tipy pro optimální proces brainstormingu

V tomto konkrétním případě potřebujete dobrou šablonu, která bude účastníky motivovat, aby byli úspěšní. Takové lze najít na internetu. Udělejte ze zkušební diskuse také méně důležitý problém. Účastníci se tak s metodou sami spřátelí. Poté budete s uvolněním vyjadřovat svůj názor na složitější otázky.

Brainstorming je brán vážně ve všech moderních podnicích 

Metoda osvětlení mozku 6-3-5

Formulovat realistická očekávání

Koneckonců, ani tato, ani žádná jiná metoda nemůže zaručit úplný úspěch. To závisí na vašem postoji. Naučte se uvolněně zacházet s různými názory. Reagujte na provokace moudře a konflikty vybírejte. Ti, kteří opravdu přidávají na obsahu, stojí za to. Někdy je však pro soutěžící důležitější prosadit svůj názor na základě vlastní profilace. V takovém případě je lepší je chytře a ladně ignorovat, dokud se neuklidní.

Pamatujte na následující: Mírová interakce s lidmi, kteří uvažují jinak, vždy začíná sebereflexí! Procvičujte si zanedbávání kontroly a důvěřování přirozenému toku věcí.

Přistupujte k diskusím se správným přístupem 

Metoda brainstromingu myšlenek 6-3-5

Termín „6-3-5 brainwriting“ se etabloval v angličtině

Efektivní myšlení 6-3-5 metoda