Architektura obývacího pokoje štěstíArchitektura štěstí

design a Dispozice: jaké je spojení? Autor Alain de Botton popisuje přímý vztah mezi nimi.

Pokud jste někdy přemýšleli o estetice svého domova, nebo se vrtali v barvách a vzornících, pravděpodobně oceníte premisu nejnovějšího mistrovského díla od autora Alaina de Bottona.

Architektura štěstí (McClelland & Stewart, 2006) zkoumá vztah mezi naším okolím a naší náladou. Může nám život v krásné budově opravdu udělat v životě trochu šťastnější? Alain se s námi podělí o své myšlenky zde:

Architektura štěstí (McClelland & Stewart, 2006) zkoumá vztah mezi naším okolím a naší náladou

Architektura štěstí růžový gauč zelená skříň

  1. Za prvé, jak definujete architekturu štěstí?

Moje kniha se jmenuje Architektura štěstí kvůli velké frázi, kterou jsem našel v díle francouzského spisovatele 19. století Stendhala. Píše: „Pokud najdeme místo a nazveme ho krásným, a opravdu to tak myslíme, dokážeme si představit, že tam můžeme být šťastní.“ To pro mě shrnuje přesně to, co je na kráse nezaměnitelné: dává nám pocit, že se v jeho prostředí může odvíjet dobrý život.

2. Jak se architektura změnila v minulém století?

Architekti se naučili objevovat krásu. Po velkou část 20. století začali být architekti posedlí inženýrstvím. Viděli jste budovy jako „stroje na život“. Předtím architekti cítili, že jejich úkolem je dělat věci hezké: a proto se dostali k výzdobě a strukturování. Ale budovy 20. století se najednou staly velmi jednoduchými, velmi přísnými a velmi funkčními – a spousta lidí začala nenávidět architekturu a architekty. Nyní si konečně architekti vzpomněli na výzdobu a zkrášlení svých budov – alespoň někteří …

„Architekti se naučili objevovat krásu“

Židle architektury štěstí

3. Jak vytvoříte krásné struktury, krásný nábytek, stimulujete naše smysly a přinesete nám štěstí?

Krása hraje obrovskou roli při změně naší nálady. Když nazýváme židli nebo dům krásnými, ve skutečnosti říkáme, že se nám líbí způsob života, který je nám navržen. Existuje názor, který nás přitahuje: kdybyste se magicky proměnili v osobu, rádi bychom, kdo to byl. Bylo by užitečné, kdybychom mohli zůstat ve stejné náladě bez ohledu na to, kde jsme, v levném motelu nebo v paláci (přemýšlejte o tom, kolik peněz můžeme ušetřit na rekonstrukci našich domů), ale bohužel jsme velmi zranitelní kvůli kódovaným zprávám, které pocházejí z našeho prostředí. To pomáhá vysvětlit naše vášnivé pocity z problémů architektury a bytových dekorací: tyto věci pomáhají rozhodnout, kdo jsme.

„Krása hraje obrovskou roli při změně naší nálady“

Architektura štěstí růžová ložnice gauč stůl

Samozřejmě, samotná architektura z nás nemůže vždy udělat šťastné lidi. Zažijte nespokojenost, která se může projevit také v idylickém prostředí. Dalo by se říci, že nám architektura naznačuje náladu, kterou si můžeme vnitřně velmi osvojit. Jeho účinnost by se dala přirovnat k počasí: krásný den může výrazně změnit naši náladu – a lidé by mohli být ochotni udělat obrovské oběti, aby se přiblížili slunečnému klimatu. Pak nás opět pod tíhou dostatečných problémů (například romantických nebo profesionálních nepořádků) nerozesměje žádné množství modré oblohy a dokonce ani nejkrásnější budovy. Proto potíže s pokusem učinit z architektury politickou prioritu: neexistují žádné jasné výhody bezpečné pitné vody ani bezpečných dodávek potravin. A přesto zůstává životně důležitý.

“Chuť je popisována jako kvazi-fyziologický jev”

Architektura obývacího pokoje rostliny štěstí

4. Je krása skutečně v oku pozorovatele? Nebo jsou některé věci prostě ošklivé, bez ohledu na to, jak se na ně díváte?

Ve zdvořilé společnosti se projevily dva názory na krásu. První říká, že důvody, proč lidé mají tento přesný vkus, jsou v podstatě tajemné. Je to kromě analýzy toho, proč dávají přednost určitému tvaru pohovky a proč dávají přednost určitému druhu zeleniny. Chuť je popisována jako kvazi-fyziologický jev, který přesahuje oblast rozumu a diskuse. Druhý názor tvrdí, že nic jako dobrý nebo špatný vkus neexistuje. Možná dokážeme víceméně určit, co je dobrý zákon, auto nebo vzdělání, ale pokud jde o vkus, je to subjektivní. Ve skutečnosti by pokus definovat dobrý vkus mohl být jen extrémním příkladem snobství a elitářství.

Pokud jsou však tyto dva argumenty přesvědčivé, zdvořile s oběma nesouhlasím. Na začátku je mnoho, co můžeme říci o tom, proč něco může porazit jako dobrý vkus. Každý předmět designu – ať už je to židle nebo pohovka nebo lžíce – vydává dojem hodnot, které ztělesňuje a podporuje, takže interiéry a budovy, které obdivujeme, jsou v konečném důsledku těmi, které najdeme v mnoha Příležitosti si myslí, že cenové hodnoty stojí za to. Náš smysl pro krásu a naše chápání přírody pro dobrý život se prolínají.

Z toho můžeme usoudit, že nás přitahuje volání něčeho krásného, ​​kdykoli zjistíme, že v koncentrované podobě obsahuje ty vlastnosti, které my osobně nebo naše společnosti obecněji nejsou dostatečné. Téměř prázdné plátno budete nazývat krásným, když je váš vlastní život chaotický a vaše město chaotické. Říkáme „dobrému vkusu“ styl, který nás může odvést od toho, čeho se bojíme a po čem toužíme: styl, který nese správnou dávku našich chybějících ctností.

„Kromě analýzy toho, proč dávají přednost určitému tvaru pohovky a proč dávají přednost určitému druhu zeleniny, je toho tolik“

Architektura štěstí růžová pohovka polštář obložení stěn

5. Jaké jsou některé z nejoblíbenějších produktů u vás doma??

Zvláště se těším na kliky u dveří. Vyvinul je filozof Ludwig Wittgenstein v domě, který vyrobil pro svoji sestru ve Vídni. Nyní je prodává moderní německá společnost: http://www.fsbusa.com/levers/1147

6. Jak může někdo, průměrný člověk, který čte vaši knihu, použít vaše domácí zásady k vytvoření prostředí, které přináší radost a uspokojení?

Chtěl bych svým čtenářům zanechat pocit důležitosti designu a architektury.

Například dlouhé hádky o sedačce nebo talíři nejsou zdaleka triviální. Konkrétní pohovka proto může navrhnout názor na existenci na celý způsob života, a to je ve skutečnosti boj o to, co je smysluplné a užitečné, co je jádrem neshod lidí v uličkách vnitřních záležitostí. Pro hranatou pohovku s ocelovými nohami od moderní italské designové společnosti, jako je B & B Italia, muž by mohl říci: „Miluji tuto pohovku“, ale ve skutečnosti ho přitahují vlastnosti řádu, logiky a rozumu, které mu tento kousek naznačuje. Mezitím může jeho žena vzbudit vzrušení právě proto, že nenávidí všechny pohovky – stejně jako manželovy strany – a ráda by do jejich manželství vložila výhody klidu, sladkosti a romantiky, které objevila v lenošce v kontrastním stylu z 18. století. Boje, které se v obchodech s nábytkem odehrávají, jsou proto naprosto logické: ve hře je opravdu hodně. Neměli bychom se stydět chodit s někým do gaučů pro jeho vkus nebo do pohárů kvůli jeho chuti.

elitechoice.org

www.interiordecorationblog.com

www.wheretostay.com

www.homeaway.com

www.iondecorating.com

www.redroseblinds.co.uk