Vyrobte si lávovou lampu sami

Chtěli byste trávit více času s dětmi a dělat spolu něco zajímavého? Pak pro vás máme opravdu skvělý nápad, a to – vědecké experimenty! Děti ve školním věku jsou obzvláště zvědavé na své okolí. Experimenty podnítí vaši představivost, logické myšlení a zájem o vědu. Zní to skvěle, že? Zajímavé experimenty, které spolu dělají doma, mohou také dítěti pomoci zlepšit školní výsledky. Většina experimentů je velmi snadná a potřebujete jednoduché jídlo a domácí potřeby. Používejte pouze netoxické látky a nechte dítě experimenty opakovat samy. V tomto článku vám ukážeme, jak si můžete velkou lávovou lampu vyrobit sami pomocí šumivých tablet. Postupujte podle našich pokynů!

Pokusy pro děti stimulují jejich představivost, kreativitu a logické myšlení

Lávová lampa sama udělá užitečné rady

Určitě jste už někdy viděli lávové lampy. Byly obzvláště populární v 70. letech, protože jsou vzrušující a zároveň uklidňující – zejména pro děti. Takovou lampu si můžete vyrobit i sami doma – s trochou vody, oleje na vaření, šumivých tablet a potravinářského barviva. Hotová lávová lampa vypadá opravdu skvěle, což se vašemu dítěti určitě bude líbit. Ve srovnání se skutečnými lávovými lampami je účinek experimentu pouze dočasný, ale také působivý. Pokud se vám tento nápad líbí a chcete jej realizovat sami, budete potřebovat následující materiály:

  • prázdnou skleněnou láhev nebo zednickou nádobu
  • tekuté potravinářské barvy podle vašeho výběru
  • asi 50 ml vody
  • Šumivé tablety – například vitamínové tablety
  • dlouhou lžíci nebo míchací tyčinku
  • 300 ml čirého dětského oleje nebo oleje na vaření

Vyrobte si lávovou lampu sami: jak to funguje?

Vyrobte si lávovou lampu sami pomocí domácích prostředků

K experimentu můžete použít kuchyňský olej nebo dětský olej – výsledek to neovlivní. Dětský olej je však průhledný, zatímco olej na vaření má žlutou barvu – to je jediný rozdíl. Není důležité pracovat s přesným množstvím tekutin. Důležité ale je, že oleje je víc než vody.

Prvním krokem je přidání vody do láhve nebo sklenice. Poté přidejte ve vodě rozpustné potravinářské barvivo a dobře promíchejte dlouhou barovou lžící nebo míchací tyčinkou. Nakonec musí být barva zcela rozpuštěna. Nakonec do nádoby nalijte čistý dětský olej nebo olej na vaření. Olejů musí být tolik, aby to bylo minimálně dvakrát tolik než vodní vrstva. Protože tyto dvě kapaliny mají různou hustotu, olejová vrstva se pomalu usazuje nad vodou. Měli byste tedy chvíli počkat a posoudit, zda je množství oleje dostatečné. Pokračujte v experimentu, dokud se olej zcela neoddělí od barevné vody.

Vyrobte si lávovou lampu sami – krok za krokem

vědecké experimenty s dětmi generují nápady

Nyní do sklenice vložíte šumivý podnos. Klesne na dno a rozpustí se. To způsobí, že vzduchové bubliny stoupají zdola nahoru – voda začne bublat. A protože je voda barevná, bubliny budou v oleji vidět. Chladný efekt můžete s dítětem pozorovat a fotografovat. Trvá, dokud se tableta úplně nerozpustí. Pak můžete jen hodit další do láhve / sklenice. Použitý kontejner doporučujeme vždy zavřít. Šumivé tablety někdy bublají tak silně, že stačí použít jen polovinu nebo dokonce menší část. A protože vitamínové šumivé tablety mají často svou vlastní barvu, voda opět změní barvu a domácí lávová lampa bude vypadat ještě zajímavěji!

Existuje tolik dalších experimentů pro děti, které můžete s malým dělat. Na internetu můžete například hledat informace o následujících myšlenkách: barevný mrak pravidel ve sklenici, Sopka z písku, kouzelná vodní dýmka, balónová raketa. Další skvělé návrhy najdete v našem článku o skvělých experimentech s dětmi! Doufáme, že se vám líbí!

Experimentujte doma

skvělé experimenty s domácími prostředky

Domácí experimenty

Vyrobte si lávovou lampu sami, jak na to

Lávová lampa si sama vyrobí potřebné materiály

Experimentujte s dětmi

provádět vědecké experimenty s dětmi

chladné lávové lampy

Vyrobte si lávovou lampu sami

DIY lávová lampa

Vyrobte si vlastní lávovou lampu v lahvi

Lávová lampa zelená potravinářská barva

zajímavé experimenty pro děti

Vyrobte si lávovou lampu sami se šumivými tabletami

Vyrobte si lávovou lampu sami pomocí domácích prostředků

Experimentujte s domácími prostředky a získejte skvělé nápady

působivé experimenty pro děti

Vyrobte si lávovou lampu sami potravinářským barvivem

Lávové lampy nechávají lahve vychladnout

Vyrobte si lávovou lampu zedník

Vyrobte si lávovou lampu krok za krokem sami

skvělé vědecké experimenty pro domácnost

Děti experimentují s barvením potravin

Lávová lampa sama vytvoří modrý skvělý vzhled

Vyrobte si lávovou lampu sami pomocí šumivých tablet

Lávová lampa udělá nádherný vzhled sama