Vytvořte si vlastní návod na grilování

Léto je čas společenského grilování s rodinou a přáteli, proto vám v tomto článku ukážeme, jak si můžete vlastní grilování postavit. Naše pokyny lze poměrně snadno kopírovat, ale cihlový, nerezový a nenáročný na údržbu zahradního cihlového grilu rozhodně stojí za to! Konstrukce je obzvláště stabilní a lze ji postavit pouze na víkend. Postupujte podle našich pokynů!

Postavte si vlastní gril – potřebné materiály

Postavte si zahradu na grilu

Postavte si vlastní gril z cihel

Pokud si chcete postavit gril sami, budete potřebovat následující materiály:

  • mezi 100 a 200 cihlami (v závislosti na velikosti grilu)
  • 30 kg cementu (na 100 cihel)
  • Odpovídající ohnivá mísa a grilovací rošt
  • 4 dřevěné panely (5,1 × 25,4 cm)
  • 12 dřevěných sloupků (5,1 x 10 cm)
  • ocelová mřížka
  • Gril, grilovací rošt a odkapávací plech

Doporučujeme nejprve zakoupit gril a příslušenství, přesně je změřit a sladit rozměry s plánem stavby, aby nedošlo k nepříjemným překvapením. Pokud si přejete, můžete znovu postavit úložný prostor pro hotový gril z cihel – ale je také možné umístit vedle něj malý stůl.

Vytvořte si vlastní gril: vyberte správné místo

Vytvořte si vlastní gril s úložným prostorem

Nejprve byste měli vybrat vhodné místo pro gril – v jeho blízkosti by neměly být žádné hořlavé materiály. Zjistěte si informace o počasí na další dny – pokud je sucho a teplo, stavba by vyschla co nejrychleji. Znovu přemýšlejte o velikosti grilu, který chcete – záleží na tom, kolik hostů obvykle pozvete a jak velká je vaše rodina.

Postavte rám pro betonový základ

Postavte si vlastní základ rámu grilu

Postavte si vlastní dřevěný rám s kovovou mřížkou

Začněte stavět položením pevného betonového základu – pokud plánujete umístění grilu na terasu, může být tento krok zbytečný. V tomto případě by hotový gril měl také baldachýn. Pokud jste ale pro něj našli lepší místo na zahradě, měli byste udělat následující: Z dřevěných panelů vytvořte obdélníkový rám a upevněte jej do země dřevěnými kůly. Poté přidejte ocelové mřížky, které jste ořízli, na odpovídající velikost. To je nutné, aby beton v mrazivém počasí nezačal praskat a také poskytl základu dodatečnou stabilitu.

Nalijte základ

Postavte si gril sami, nalijte betonový základ

Dále bude připraven beton. 1 díl cementu, 3 díly písku a 1 díl vody dobře promíchejte, dokud nebude směs hladká a hustá. Nejprve vložte do rámu trochu betonu a vyhlaďte ho rovnou deskou. Opakujte, dokud není celý rám vyplněný, a nechte základnu alespoň 48 hodin úplně vyschnout.

Cihly se zdí

Postavte si vlastní grilovací cihly

Když je základ hotový, zbývá už jen zazdít cihly a postavit gril tak. Začněte stavět tak, že mezi každou cihlou necháte vzdálenost 0,6 cm. A co je nejdůležitější, stěny se narovnají – zkontrolujte to po každé jedné řadě. Než se dostanete nahoru, musíte v bočních stěnách ponechat speciální výklenky pro grilovací rošt a odkapávací plech ve stejné výšce. Alternativně mohou být některé cihly vyzděny podélně tak, aby vyčnívaly. Po posledním výklenku by měly být postaveny dvě nebo tři řady cihel. Aby kouř mohl snadno uniknout a boční stěny časem nezčernaly, neměli byste je dělat příliš vysoko. Když už máte stavbu hotovou, můžete celou konstrukci nebo jen základ obložit přírodním kamenem – je to věc vkusu. Alternativně můžete také na zdivo přilepit jakékoli kamenné desky – tím by se utěsnily spáry mezi jednotlivými cihlami, získal by se hladký povrch a sloužil by jako polička na přísady a příbory.

Sestavte gril

Postavte si vlastní gril

Postavte si gril sami a zasypte ho kamenem

Nakonec smontujte gril, grilovací rošt a odkapávací plech a je hotovo! Nyní můžete začít grilovat! Další jednoduchý montážní návod na zahradní gril najdete zde.