Ostrov Kuba objevil Kryštof Kolumbus v roce 1492 při své první cestě do Nového světa. A o více než 5 století později je tropický karibský ostrov oblíbeným cílem cest mnoha turistů z celého světa. To, co lidi přitahuje do ostrovní země Kuba, je mnohem víc než pláže a starožitná auta z padesátých let, přestože je jich mnoho!

Na Kubě se můžete procházet rušnými ulicemi velkých měst, procházet se po horách, seznámit se s historií tabáku nebo si jen užít půvabnou prodlevu země od poloviny minulého století. Udělejte si představu o tom, jaké to je žít v socialistické zemi.

Tipy na cestování po Kubě

Tipy na cestování po Kubě Naplánujte si dálkový výlet na Kubu

Ačkoli Kuba může být někdy pro mnoho cestujících matoucí a náročné místo, zveme vás, abyste se s kubánskou magií seznámili zblízka a prožili ji na vlastní kůži.

Existuje však mnoho dobrých důvodů, proč si pro příští dovolenou na dálku vybrat Kubu. Než ale tuto jedinečnou zemi navštívíte poprvé, pamatujte si následující užitečné tipy na cestování na Kubě.

Vítejte na Kubě!

Tipy na cestování po Kubě architektonické památky

Pokrýváme nejdůležitější tipy na cestování na Kubě

Tipy na cestování na Kubu národní vlajka Tipy na plánování cestování na Kubě

Plánování cesty na Kubu

Kuba je obecně docela cenově dostupná, zvláště ve srovnání s jinými karibskými ostrovy, ale je dražší než jiné části Latinské Ameriky, jako je Mexiko nebo středoamerické země.

Kubánskou národní měnou je kubánské peso (CUP) a 1 USD je převeden na 24 CUP. Jako turista však budete používat kubánskou sekundární měnu, kubánské konvertibilní peso (CUC), která je navázána na americký dolar a slouží pouze turistům. 1 CUC se tedy rovná 1 USD.

Potřebujete převést americké dolary na CUC, ale za tuto službu je speciální 10% poplatek. Proto je často levnější vyměnit eura, kanadské dolary, britské libry nebo mexické peso za CUC.

Turisté s rozpočtem mohou žít kolem 50 dolarů za den

Tipy na cestování na Kubu Kubánská měna pro turisty

Pokud jste Američan, nemůžete na Kubě používat své kreditní ani bankomatové karty. Jsou zde nepřijatelné kvůli platným ekonomickým sankcím.

Budete tedy muset vyměnit hotovost za financování celé vaší cesty, pokud nejste na předplaceném turné. Druhou možností je zakoupit předplacenou zahraniční debetní kartu od bank v Kanadě nebo Mexiku.

Před letištěm v Havaně je oficiální směnárna. Když opustíte zemi, můžete si vyměnit zbylé CUC zpět na americké dolary nebo jinou měnu.

Mapa Kuby

Kuba tipy na cestování Mapa Kuby

Možnosti ubytování

Zatímco luxusní hotely najdete v Havaně a all inclusive resorty ve Varaderu, nejlepší možnosti ubytování v ostatních kubánských městech jsou známé jako casas particulares.

Casas Particulares jsou jako místní hostince. Kubánská vláda umožňuje obyvatelům pronajmout si volné pokoje ve svých domovech. Díky tomu získáte místní zkušenosti jako cestující.

Casas particulares jsou autentické a levné zároveň

Tipy na cestování po Kubě Kubánské Casas Particulares

Chcete -li najít dům, stačí projít sousedství, zastavit se a požádat o pokoj. Většinu konkrétních případů lze snadno najít, protože jsou označeny zvláštním znakem, který vypadá trochu jako kotva.

Ceny se liší v závislosti na regionu. Dvoulůžkový pokoj stojí mezi 25 – 40 CUC včetně snídaně. Pokud vám život s místními není vlastní, existují další možnosti, ale ve srovnání jsou mnohem dražší.

doprava

Létání na Kubu

Hlavní letiště na Kubě se nacházejí v Havaně (HAV) a Santiagu de Cuba (SCU).

Na letišti v Havana

Tipy na cestování po Kubě Letiště Havana

Autobusy na Kubě

Cestování autobusem na Kubě může být velmi pohodlné. Existuje hlavní autobusová trasa zvaná Viazul. Kubánské autobusy jsou levné, ale obecně byste měli koupit jízdenky předem, buď online nebo osobně, alespoň o den nebo dva dříve.

Kubánské taxíky

Taxíky jsou snadno dostupné ve velkých kubánských městech, jako je Havana, Varadero a Trinidad. Moderní auta jsou označována jako taxi a jsou levnou alternativou ke starým starým taxíkům, které stojí o něco více. Pokuste se však vyjednat cenu, než usednete do taxíku.

Almendrony jsou místní sdílené taxíky, které najdete v některých městech. Cestují po pevných trasách a jsou nejlevnější variantou (kolem 0,50 CUC za cestu). Není však snadné si vzít taxi, pokud nemluvíte španělsky.

Jízdní kola jsou další možností. Oficiálně nesmějí cyklisté vyzvedávat turisty, ale smějí to i tak.

V ulicích Havany

Cestování po Kubě staré taxi s časovačem

Řízení v taxíku starého času je jedinečný zážitek

Tipy na cestování po Kubě Old Timer Taxis Havana

Půjčit auto

Půjčení auta na Kubě je možné, ale není to jednoduché. Online systémy půjčování automobilů tam obvykle nefungují pro cizince. Nejlepší možností je kontaktovat autopůjčovnu e -mailem nebo telefonem několik týdnů nebo i déle před vaším vstupem. Nečekejte, že se jen objevíte na letišti a zarezervujete si pronájem auta.

Potřebujete vízum??

Většina národností vyžaduje ke vstupu Kubu vízum, takzvanou „Kubánskou turistickou kartu“. tady najdete seznam všech zemí, které vyžadují vízum.

Vízum si můžete zakoupit buď prostřednictvím místní kubánské ambasády, nebo před odbavením na kubánském letišti.

Vaše letecká společnost může také zahrnout kubánské vízum v ceně letenky, ale před odbavením si stále musíte vyzvednout turistickou kartu na kubánském letišti.

Potřebujete turistické vízum 

Cestovní tipy na Kubu letištní vízový pas letenka

Užitečné tipy pro cestování, které jsou šetrné k rozpočtu

  • Pokuste se jíst v místně provozovaných paladares (malé restaurace v domácnostech místních), kdykoli můžete.
  • Použijte matoucí, ale levné místní sdílené taxi nebo sdílejte turistické taxi z padesátých let se spolucestujícími.
  • Vždy si vezměte láhev s vodou, protože balenou vodu těžko najdete mimo velká města.
  • Zůstaňte s místními v casas particulares, abyste udrželi nízké náklady na ubytování.
  • Ujistěte se, že máte pohodlný cestovní batoh.

Jako by se na Kubě zastavil čas

Kuba tipy na cestování architektura památky ulice Havana

Kdy je vhodné navštívit Kubu??

Bez ohledu na roční období jsou průměrné teploty na Kubě velmi příjemné a pohybují se mezi 21 ° C a 26 ° C. Nejlepší doba pro cestování na Kubu je ale pravděpodobně od prosince do května, protože klima je spíše mírné a počasí je slunečné.

Období dešťů je mezi červnem a říjnem, nejtěžší srážky a nejvyšší teploty jsou v červenci a srpnu. Možné jsou také hurikány.

Vrcholná turistická sezóna na Kubě trvá od prosince do března, a to kvůli dobrému počasí a velkému počtu Kanaďanů, kteří unikli zimnímu sněhu ve své vlastní zemi.

Pokud chcete dobré počasí a méně turistů, duben, květen a listopad jsou dobrou volbou.

Užijte si hezké počasí

Tipy na cestování na Kubu Havanská pobřežní pláž pro silniční provoz

Místní pouliční muzikanti

Cestovní tipy na Kubu Kubánští pouliční muzikanti

Internet & Služba mobilního telefonu

Internet na Kubě není k dispozici všude, ale je možné najít WiFi místa ve většině velkých hotelů, ve veřejných parcích a dokonce i v některých casas particulares.

Chcete -li se dostat online, musíte si koupit stírací kartu internetu od ETECSA (kubánská národní telekomunikační společnost). Jedna hodina služby stojí 2–6 CUC. Takové karty si můžete koupit před letištěm v Havaně, ve velkých hotelech, v kioskech ETECSA nebo u samotných Kubánců.

Abyste mohli používat služby jako Skype nebo Snapchat, musíte si před příjezdem nainstalovat dobrou cestovní VPN. Internet není super rychlý, ale je dostatečně rychlý na nahrávání cestovních fotografií na Facebook a Instagram.

Určitě budete potřebovat internetovou stírací kartu od ETECSA

Tipy na cestování po Kubě Možnosti internetových služeb

Výzvy, které je třeba si uvědomit

Při cestování na Kubu existují určité výzvy. Nedostatek internetu může být někdy frustrující například při používání Map Google.

Dobrou alternativou je aplikace Galileo Maps, která nabízí offline mapy Kuby, abyste se v chytrém telefonu mohli orientovat i bez internetu.

Dalším požadavkem je jazyk. Pokud nemluvíte španělsky, jste na Kubě často bezradní, protože většina populace neumí anglicky. Bez španělštiny je obtížné věci regulovat, ale není to nemožné.

Pokud vezmete v úvahu tyto tipy na cestování po Kubě, určitě si na Kubě užijete příjemný pobyt. Užijte si výlet a užijte si co nejvíce zábavy!

Bavte se na Kubě!

Kuba tipy na cestování architektura památky živé barevné ulice