Každý, kdo se zajímá o barevné trendy v designu a módě, se letos určitě několikrát setkal s následující zprávou: „Námořnická modrá je nová černá“. Ale je to opravdu pravda? Podívejme se na některé vzory a kriticky zpochybňujme tento předpoklad.

O čem je černá??

Začněme nejprve analýzou černé barvy. Čím je tak klasický a jedinečný? Který požadavek by měla splnit tmavě modrá nebo jiná barva, aby se dostala na své místo??

Grafická a poutavá černá vždy působí nadčasově. Lze jej skvěle integrovat do tradičního i moderního designu. Tato barva zdůrazňuje tvary, na které je aplikována. Proto jsou dokumenty často vyhotovovány černě. S černou přirozeně vytváříte nádherné kontrasty ke světlým odstínům. Zesiluje také dojem některých dalších bohatých barev, jako je zelená a červená.

Vybrali jsme několik modelů, u kterých bylo těchto efektů dosaženo také s námořnickou modří.

tmavě modrý kuchyňský ostrov moderní kuchyňské vybavení

Kuchyňský ostrůvek

Na tomto obrázku vidíme tmavě modrý kuchyňský ostrůvek s lesklou bílou pracovní deskou. Existuje také kontrast ke zbytku interiéru. Podobného efektu dosáhnete s černou. Tady ale vše vypadá mnohem originálněji a moderněji.

kuchyně tmavě modrá a bílá

strop a akcenty na nábytku tmavě modrá

Přední a další akcenty

Podobně jako na dříve ukázaném kuchyňském ostrůvku bylo v následujících dvou příkladech pomocí námořnické modři dosaženo živého kontrastu. Také velmi pohodlné a moderní.

Tmavě modré křeslo a na koberec házejte polštářové prvky

Křesla a polštáře

V tomto příkladu vidíme tradiční a jednoduchý nábytek do obývacího pokoje, ve kterém dominují velmi světlé pastelové nuance. Celé to je oživeno modrými a červenými akcenty. Paleta barev je sjednocena kobercem. Modré křeslo a dekorativní polštáře představují jednu ze dvou dominantních akcentních barev. Současně dodávají místnosti určitou vážnost a rovnováhu.

lesklá dlažba na zadní stěně

Kuchyňský splashback s obklady v tmavě modré barvě

Oba designéři Colin Blanchard a Kenneth McRobbie se pro tuto kuchyň rozhodli pro kuchyňský splashback v tmavě modré barvě. Estetiku obohacuje lesklý povrch a zrcadlový efekt. V tomto případě je námořnická modř velmi bezpečnou volbou – na jedné straně vypadá velmi poutavě, ale zároveň je stylová a moderní.

Grafické obklady v koupelně

Dlaždice v této koupelně jsou grafické a poutavé. Černá by byla ideálním odstínem pro hranici. Zde však vidíme, že modrá také úžasně přebírá tuto roli.

Něco podobného lze říci o dalším dekoru koupelny, který ukazuje široké námořní pruhy.

tmavě modrý domácí krajina transparentní nábytek

Krajina obývacího pokoje

Celá živá krajina v tmavě modré je zde kombinována s bílým a průhledným nábytkem. Díky této volbě je atmosféra živá a zároveň velmi útulná. V tomto případě však námořnická modř skrývá malé nebezpečí: tak syté barvy by mohly působit příliš úzkým dojmem. Proto je kombinace se světlým a průhledným nábytkem tak úspěšná.

rám postele tmavě modrý

Námořně modrý rám postele

Tmavě modré rámy postelí v této místnosti odhalují potenciál různých odstínů béžové. Lepší efekt si lze jen stěží představit s jakoukoli jinou tmavou sytou barvou.

přízvuk nástěnné schody tmavě modrá

klasická ložnice tmavě modrá

Zdi přízvuku

V následujících dvou modelech vidíme skvělé tmavě modré akcentové stěny. Ilustrují rozmanitý potenciál této barvy. V první místnosti vypadá velmi moderně a ve druhé zdůrazňuje klasický vzhled ložnice.

domácí kancelář tmavě modrá

Modrá pro domácí kancelář

Námořnická modrá je jednou z těch barev, které jsou nejvíce spojeny s intelektuálností, rozjímáním a zdrženlivostí. Bylo by to proto ideální zázemí pro mnoho zaměstnání. To by tedy byl perfektní odstín pro vaši domácí kancelář.

umělecká díla mořská modrá

Umělecká díla v námořnické modři

Chtěli byste interiér obohatit o umělecká díla? S černou a v našem případě – s tmavě modrou si můžete být jisti, že vypadá upscale a stylově.

zahradní design mořská modrá moderní

Tmavě modrá pro venkovní použití

Poslední příklad nám ukazuje, že tmavě modrá je velmi univerzální barva. Venku téměř neexistuje – bez ohledu na to, zda se jedná o balkon, terasu nebo zahradu, do které by tento odstín nebyl ideálně zapsán.

Je to přirozená barva, která zároveň všemu dodává velmi domácký charakter.

Zdroj obrázku: https://houzendhome.com/